Jean - Jacques Rousseau

Jean - Jacques Rousseau

Fransız düşün dünyasının ve edebiyatının en önemli isimlerinden Jean- Jacques Rousseau, 28 Haziran 1712 tarihinde İsviçre- Cenevre’de dünyaya gelmiştir. Jean- Jacques Rousseau’’nun babası Topkapı Sarayı’nda da çalışmış olan bir saat tamircisidir.

Küçük yaşta bir gravürcünün yanında çalışan Jean- Jacques Rousseau, bu şekilde sanatla erkenden tanışmıştır. Din eğitimi ile büyüyen Rousseau, müzikle de uğraşmış ve ilk gençlik yıllarında müzik öğretmenliği yapmıştır. Yine bu yıllarda Rousseau, tercümanlık yaparak geçimini sağlamıştır.

Eline kalemi alarak yazlar yazmaya başlayan Rousseau, kısa zamanda ismini duyurmuştur. Tercümanlık yaptığı günlerde Rousseau, İtalya, Fransa ve İsviçre’’nin birçok kentini görme fırsatı yakalamıştır. Ancak bu yıllarda Rousseau’nun yazıları ülkesinde yasaklanmıştır. Bu yasaklanma sonrasında İskoç düşünür David Hume’nin çağrısı üzerine İngiltere’ye gitmiştir. Burada bir süre kalan Rousseau, İngiltere’den İsviçre- Neuchatel’e geçerek burada gelenekçi din anlayışını reddeden, bunun yerine Hıristiyanlığın temelindeki haline dönülmesini öngören bir mezhep olan Kalvenizm inancını kabul etmiştir. Bu şekilde mezhep değişikliği yapan Rousseau, bu konuda oldukça büyük belirsizlikler yaşamıştır. Kalvenist olarak bir süre yaşayan Rousseau, daha sonra Katolik inancına geçmiştir, ancak bir süre sonra tekrar Kalvenist olmuştur. Rousseau, 2 Temmuz 1778 tarihinde Fransa- Ermenonville’de yaşama veda etmiştir. 66 yıllık yaşamı süresince Jean- Jacques Rousseau, kaleme aldığı edebiyat eserlerinin yanı sıra, felsefi fikirleri ve politik teorileriyle de dünyanın en önemli yazar, filozofları arasında sayılmaktadır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.
ESKİ KİTAP © 2020
Düzenleyen: EskiKitap-Tüm Hakları Saklıdır.